Návštěva pražského podzemí – Kolektory Praha

 

Baví mě chodit po stavbách a zajímají mě nejen stavby současné, ale i historické a speciální. A tak jsem zorganizovala pro partu kamarádů návštěvu kolektorů v pražském podzemí. Víte, že Praha má jeden z největších systémů kolektorů na světě? Pražské kolektory jsou natolik unikátní stavbou, že je k nám jezdí obdivovat odborníci z celého světa.

Co je to kolektor a k čemu je dobrý

Kolektory jsou podzemní technické chodby, kde jsou uloženy inženýrské sítě, které obsluhují energiemi stavby na povrchu. V kolektorech jsou tedy umístěny vodovody, kanalizace, plynovody, teplovody a všechny možné kabelové rozvody jako elektřina, telefon, optické kabely apod.

Přestože je úvodní investice na vybudování kolektoru vyšší, tak v případě poruchy či havárie rozvodů jsou náklady na jejich opravu několikanásobně nižší než v místech, kde kolektory nejsou, a kde je pak nutné rozkopávat silnice nebo chodníky. Kromě toho jsou opravy v kolektoru rychlejší a bez hluku a prachu. Geniální bezproblémové řešení, které neomezí provoz nad zemí.

Unikátní stavba, která nemá ve světě obdoby

Naše skupinka nadšenců vstoupila do kolektorů na Senovážném náměstí. Nejdříve jsme si v centrálním dispečinku poslechli výklad, jak je pražský systém podzemních technických chodeb unikátní.

Dozvěděli jsme se, že Praha má jeden z nejpropracovanějších systémů kolektorů na světě a jezdí se sem na ně dívat různí zahraniční specialisté. Podle pražského systému byl dokonce nastaven jakýsi evropský standard, podle kterého se kolektory staví i v ostatních velkoměstech.

Bylo nám ukázáno, jak sofistikovaný je systém kontroly jednotlivých chodeb, které jsou všechny monitorovány nejrůznějšími čidly a částečně i kamerami, takže dispečer přesně vidí, kde se co šustne, a může okamžitě zareagovat na případný problém.

Naše prohlídková trasa

Síť kolektorů pod pražskými ulicemi měří asi 92 kilometrů a neustále se staví nové a nové chodby. My jsme si s naším průvodcem prošli trasu dlouhou asi kilometr. Vyfasovali jsme nezbytné helmy a vesty a už jsme sestupovali po žebřících do hloubky asi 30 metrů, kde jsme si prohlédli důlní nádraží.

Poté jsme se vydali chodbami a podél nás se vinuly kilometry vysokonapěťových kabelů, vysokotlakých potrubí apod., bylo to opravdu impozantní. Vylezli jsme několik žebříků nahoru a dolů, prohlédli si několik křižovatek zespodu a podívali se, jak vypadají vstupy jednotlivých vedení do suterénů domů.

Těšili jsme se, jak budeme vylézat poklopem uprostřed ulice, ale nakonec jsme trošku zklamaně vyšli po schodišti jedněmi zapadlými dveřmi ve Slovanském domě. Poklopy se ale jako vstupy do kolektorů používají také a jeden z nich nám náš průvodce ukázal taky.

Návštěvu pražských kolektorů jsme absolvovali na konci roku 2013, ale na aktuálních webových stránkách Kolektory Praha jsem bohužel už nabídku prohlídky nenašla. Tenkrát to ale bylo také pouze pro skupiny, tak je možné, že na dotaz by prohlídku umožnili i dnes. Rozhodně ji doporučuji každému technickému fajnšmekrovi.

Autor: Lenka Burkertová

Pomáhám svým klientům při výběru stavební firmy a připravuji ty nejlepší podmínky pro stavbu jejich spokojeného bydlení. Za více než 15 let praxe ve stavebnictví vím, na co si dát pozor. Více o mně si můžete přečíst zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *